Kiedy WIBOR zacznie spadać?

2 minuty czytania

Wysoki wskaźnik WIBOR to zmora wszystkich posiadaczy kredytów hipotecznych w złotówkach o zmiennym oprocentowaniu, główne pytanie jakie zadają sobie kredytobiorcy brzmi więc „kiedy stawka WIBOR zacznie wreszcie spadać?”. Jednoznacznej odpowiedzi trudno niestety udzielić, choć w ostatnich dniach pojawiły się pozytywne doniesienia dla kredytobiorców w tym temacie.

Według wskaźnika WIBOR oprocentowanych jest większość kredytów złotówkowych w Polsce, WIBOR ustalany jest natomiast w ten sposób, że dziesięć największych banków w Polsce podaje szacunkowe koszty pozyskania pieniędzy przez banki, więc gdy Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w ramach walki z inflacją podnosi stopy procentowe, to banki przyjmują, że transakcje na rynku międzybankowym byłyby (bo w rzeczywistości ich nie ma) droższe, a to powoduje, że WIBOR rośnie.

Wysokość WIBOR-u nie odpowiada realnym kosztom ponoszonym przez banki, lecz oparta jest jedynie na danych szacunkowych, więc prowadzi do tego, że kredytobiorcy zaczynają kwestionować WIBOR na drodze sądowej. Ponadto, nie można wykluczyć, że WIBOR jeszcze wzrośnie.

Kiedy raty kredytów zaczną spadać?

Przez ostatnie trzy miesiące Rada Polityki Pieniężnej nie decydowała się na dalszą podwyżkę stóp procentowych, a mimo wszystko, na przełomie października i listopada 2022 r. WIBOR wzrósł do poziomu najwyższego od 20 lat, choć stopy już wtedy nie rosły.

Powyższe jasno pokazuje więc, że WIBOR może rosnąć niezależnie od tego na jakim poziomie będzie główna stopa referencyjna NBP. Po tym szczytowym okresie, WIBOR zaczął delikatnie spadać i jeśli tendencja ta się utrzyma, wówczas kredytobiorcy już wkrótce zapłacą nieco niższe raty, jednak w przypadku WIBOR-u nie można niczego powiedzieć na pewno.

Przeczytaj artykuł: Jak WIBOR wpływa na ratę?

Jeżeli z początkiem nowego roku Rada Polityki Pieniężnej powróci do podnoszenia głównej stopy procentowej, a nikt tego wykluczyć nie może, raty kredytów najpewniej znowu wzrosną i o ich obniżce będzie można znowu zapomnieć na kilka miesięcy. Problemów osób posiadających kredytów w złotówkach nie rozwiąże również fakt, że już wkrótce WIBOR ma zostać zastąpiony przez WIRON, ponieważ choć WIBOR ma być stopniowo eliminowany, to jednak na kredyt oprocentowany WIRON-en mogą liczyć w 2023 r. tylko nowi kredytobiorcy, natomiast w pozostałych przypadkach zmiana wskaźnika oprocentowania nastąpi dopiero za około 2 lata.

Rynki finansowe prognozują natomiast, że wysoki poziom stóp procentowych może utrzymać się przez długi czas, nawet przez 2 lata, więc jest to kolejna zła wiadomość dla kredytobiorców.

Wobec tych wszystkich niejasności oraz mało optymistycznych przewidywań, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zakwestionowanie wskaźnika WIBOR na drodze sądowej. Do sądów już trafiły pozwy w których kredytobiorcy wskazują, iż zapisy w umowie kredytowej dotyczące WIBOR-u stanowią niedozwolone postanowienia umowne, a ponadto, ważność i skuteczność WIBORU podważana jest z uwagi na sposób ustalania tego wskaźnika, w ten więc sposób kredytobiorca może skutecznie i definitywnie uwolnić się od zmiennego oprocentowania kredytu.

Oceń ten artykuł

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Najnowsze artykuły