Aktualne prognozy kursu franka szwajcarskiego na 2024 rok

2 minuty czytania

Frank szwajcarski od dawna cieszy się mianem jednej z najsilniejszych walut na świecie. W 2023 roku okazał się nawet najsilniejszą walutą w gronie gospodarek rozwiniętych, przewyższając nawet dolara amerykańskiego. Gospodarka Szwajcarii utrzymuje stabilną inflację, a frank nie traci swojego statusu „bezpiecznej przystani”. Jakie perspektywy ma przed sobą gospodarka? Jak będzie kształtować się kurs franka w 2024 roku? Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem, aby dowiedzieć się więcej.

Silny frank szwajcarski w 2023 roku

W minionym roku frank szwajcarski okazał się najmocniejszą walutą w grupie G10, wyprzedzając nawet dolara amerykańskiego. Gospodarka Szwajcarii utrzymuje się na stabilnym poziomie, a ostatnie odczyty dotyczące PKB kraju pokazują wzrost na zadowalającym poziomie. Wzrost wyniósł 0,3% w ujęciu kwartalnym i 0,3% w ujęciu rocznym. Pomimo dużej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących Szwajcarii, wynoszącej około 10% PKB, Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) nadal kupuje CHF. Sprzedaż przez SNB rezerw walutowych wyniosła 75 mld CHF w pierwszej połowie 2023 roku, kontynuując tym samym interwencje walutowe rozpoczęte przez bank latem 2022 roku.

Spadek inflacji w Szwajcarii

W lipcu 2022 roku, gdy inflacja w Niemczech wynosiła 7,5% w ujęciu rocznym, a w USA 8,5% r/r, Szwajcaria cieszyła się reputacją ostoi stabilności. Wskaźnik CPI (Consumer Price Index) w Szwajcarii wynosił wówczas 3,4% r/r. Jednym z głównych powodów tak niskiego odczytu była mocna waluta. Frank szwajcarski zyskiwał na wartości w ciągu ostatnich kilkunastu lat, co sprawiło, że towary importowane do Szwajcarii stawały się tańsze, tłumiąc inflację. Wpływ na stawki miały również różnice metodologiczne w obliczaniu inflacji, takie jak różnice w kosztach transportu i cenach energii.

Perspektywy kursu franka w 2024 roku

Według prognoz ekonomistów, kurs franka szwajcarskiego będzie utrzymywał się na stabilnym poziomie w 2024 roku. SNB nie planuje obniżek stóp procentowych, ponieważ bank centralny zrezygnował z poszukiwania bodźca w postaci słabszego realnego kursu CHF. Różnica w inflacji Szwajcarii i partnerów handlowych ma się zmniejszać, co oznacza, że nominalny kurs wymiany CHF również powinien być stabilny. Analitycy uwzględnili głównych partnerów handlowych Szwajcarii, takich jak strefa euro, USA, Chiny i Wielka Brytania, przy czym kursy mają kształtować się odpowiednio przy 1,15 dla EUR/USD, 7,00 dla USD/CNY i 1,28 dla GBP/USD, co daje kurs EUR/CHF w okolicach 0,95/96. Recesja w strefie euro może sprzyjać miękkiemu kursowi EUR/CHF, a techniczna zapaść przewidywana jest w pierwszym kwartale 2024 roku.

Perspektywy kursu franka w stosunku do innych walut

W stosunku do innych walut, takich jak polski złoty (PLN), kurs franka szwajcarskiego również ma swoje perspektywy. Analitycy wskazują na różnicę w stopach procentowych między Polską a Szwajcarią, co może wpływać na wartość PLN wobec CHF. Bank Szwajcarii ustalił stopę procentową na poziomie 1,75%, podczas gdy stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynosi 5,75%, czyli 4 pkt proc. więcej. Właśnie ta różnica w stopach procentowych może wspierać PLN wobec CHF. Istnieje również możliwość dalszego spadku kursu CHF/PLN, zwłaszcza przy szybkim spadku inflacji w Polsce. Inwestorzy mogą być zainteresowani tanim finansowaniem w CHF, co może prowadzić do zepchnięcia kursu w stronę 4,2 PLN.

Podsumowanie

Zgodnie z prognozami ekonomistów, kurs franka szwajcarskiego powinien utrzymać się na stabilnym poziomie w 2024 roku. Gospodarka Szwajcarii utrzymuje stabilną inflację, a frank nie traci swojego statusu „bezpiecznej przystani”. Perspektywy kursu franka w stosunku do innych walut, takich jak polski złoty, również wydają się obiecujące. Różnice w stopach procentowych między Polską a Szwajcarią mogą wpływać na kurs CHF/PLN. Oczywiście, rynek walutowy podlega wielu czynnikom, które mogą wpływać na kursy walut w przyszłości. Dlatego zawsze warto śledzić aktualne wiadomości i analizy ekonomiczne, aby być dobrze poinformowanym na temat prognoz kursu franka szwajcarskiego i innych walut.

Oceń ten artykuł

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły