Do kiedy starczy pieniędzy na bezpieczny kredyt 2%

2 minuty czytania

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, zapewnił, że środki przeznaczone na program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” będą wystarczające do momentu wprowadzenia kredytu 0 proc. Proponowany przez Koalicję Obywatelską. Minister podkreślił, że istnieje wystarczająca „poduszka” finansowa, która pozwoli na zrealizowanie obu programów kolejno. Warto zauważyć, że „Bezpieczny kredyt 2 proc.” zyskał dużą popularność wśród młodych osób, które chcą kupić swoje własne mieszkanie.

Efektywność programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Minister Buda podkreślił, że program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” doskonale się sprawdza. Do tej pory zawarto 27 tysięcy umów kupna mieszkań, a liczba wniosków wynosi 62 tysiące. Dzięki temu programowi, zapotrzebowanie na mieszkania zostało zaspokojone, a młode osoby mają łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych. Program przyczynia się do zwiększenia płynności na rynku nieruchomości oraz pobudza gospodarkę.

Kredyt 0 proc. jako dalszy etap programu

Minister Buda wyraził swoje poparcie dla propozycji Koalicji Obywatelskiej dotyczącej wprowadzenia kredytu 0 proc. Jego zdaniem, taki rodzaj kredytu powinien wejść w życie od 1 marca 2024 roku. Minister podkreślił, że jeśli kredyt 0 proc. rzeczywiście pobudzi rynek i ułatwi dostęp do mieszkań młodym osobom, zdecydowanie poprze to rozwiązanie. Jednocześnie, Minister zapewnił, że istnieje wystarczająca ilość środków na program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” do końca lutego, zanim wprowadzony zostanie kredyt 0 proc.

Obniżenie kosztów mieszkań a odpływ pracowników z Ukrainy

Minister Buda zwrócił uwagę na istotny wzrost kosztów pracy w budownictwie, który miał miejsce na skutek odpływu ponad 110 tysięcy pracowników z Ukrainy w połowie 2022 roku. Odpływ tych pracowników spowodował brak rąk do pracy oraz wzrost kosztów zatrudnienia, co przyczyniło się do wzrostu cen mieszkań. Jednocześnie, Minister podkreślił, że program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” oraz planowany kredyt 0 proc. mają na celu złagodzenie obciążeń finansowych dla młodych osób, które chcą kupić mieszkanie.

Zaplanowane projekty dotyczące bezpłatnych mieszkań

Ministerstwo Infrastruktury planuje udostępnić w Internecie kolejne 7 projektów bezpłatnych mieszkań w ciągu kilku tygodni. Resort infrastruktury wykupił prawa autorskie do tych projektów, co umożliwi ich bezpłatne udostępnienie. Działania te mają na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla osób, które nie są w stanie samodzielnie ich zakupić.

Podsumowanie

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” okazał się skutecznym narzędziem, które umożliwiło młodym osobom łatwiejszy dostęp do mieszkań. Minister Buda zapewnił, że środki finansowe na ten cel wystarczą do momentu wprowadzenia kredytu 0 proc. Jeśli ten planowany program zostanie wprowadzony, oczekuje się, że płynnie przejdzie on z 2 proc. na 0 proc. Ministerstwo Infrastruktury planuje udostępnić wkrótce kolejne projekty dotyczące bezpłatnych mieszkań, co dodatkowo zwiększy dostępność mieszkań dla osób zainteresowanych.

Oceń ten artykuł

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły