Wzrost kosztów dla Commerzbanku: wyrok TSUE wpływa na kredyty w CHF

Minuta czytania

Commerzbank, z jego polskim oddziałem mBank, ponownie znajduje się pod presją finansową. W konsekwencji niedawnego wyroku TSUE dotyczącego kwestionowanych kredytów hipotecznych w szwajcarskich frankach, instytucja finansowa musi ponieść dodatkowe obciążenia wynoszące setki milionów euro.

Zwiększenie rezerw przez Commerzbank

Polski oddział banku, mBank, przeznaczył dodatkowe 342 miliony euro, co zwiększyło całkowitą sumę rezerw do 1,7 miliarda euro. Zostało to negatywnie odebrane na rynkach finansowych. Cena akcji Commerzbanku zarejestrowała spadek o około trzy procent tuż po otwarciu giełdy, co oznaczało, że była jedną z najgorzej wypadających pozycji w DAX.

Skutki wyroku na wyniki operacyjne

Czołowi menadżerowie Commerzbanku ostrzegli, że powyższe rezerwy będą miały negatywny wpływ na wyniki operacyjne banku. Mimo to, zarząd firmy nadal dąży do osiągnięcia znacznego wzrostu zysków na poziomie grupy w 2023 roku, przewyższającego 1,4 miliarda euro z poprzedniego roku.

Kredyty hipoteczne w szwajcarskich frankach

Kwestia kredytów hipotecznych w szwajcarskich frankach jest kluczowym czynnikiem wpływającym na prognozy zysków Commerzbanku. Te kredyty stały się szczególnie popularne w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej od 2004 roku, oferowane zdecydowanie niższymi stopami procentowymi niż kredyty w lokalnej walucie, złotym.

Problem dla właścicieli nieruchomości

Wiele osób, które zdecydowały się na te kredyty, kiedy kurs franka szwajcarskiego zaczął rosnąć w wyniku kryzysu gospodarczego w 2008 roku. W 2015 roku frank szwajcarski dodatkowo się umocnił, co spowodowało gwałtowny wzrost miesięcznych rat dla polskich kredytobiorców. W wielu przypadkach, kwota kredytu przekroczyła wartość zakupionych nieruchomości.

Wyrok TSUE i dalsze kroki

Wyrokiem TSUE, wsparł polskich klientów banków, którzy twierdzili, że wiele klauzul w ich umowach kredytowych było niezgodnych z prawem. mBank dąży teraz do pozasądowego rozwiązania sporów ze swoimi klientami. Mimo to, jest prawdopodobne, że problem Commerzbanku i jego polskiego oddziału mBanku pozostanie aktualny przez pewien czas.

Oceń ten artykuł

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły