WIBOR 3M jak jest liczony?

Minuta czytania

WIBOR 3M, czyli Warszawski Interbank Offered Rate na okres trzech miesięcy, to termin, który często pojawia się w kontekście kredytów hipotecznych i inwestycji. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak jest on obliczany? W tym artykule odkryjemy tajemnice tego kluczowego wskaźnika finansowego.

Mechanizm Obliczania WIBOR 3M

WIBOR 3M jest średnią ważoną stóp procentowych, po których banki są gotowe pożyczać nienadzorowane depozyty na okres trzech miesięcy. Jest obliczany każdego dnia roboczego o godzinie 11:00 przez Narodowy Bank Polski na podstawie danych dostarczanych przez panel banków.

Każdy bank z panelu dostarcza swoją stopę procentową, a następnie są one sortowane od najniższej do najwyższej. Następnie odrzuca się 25% najniższych i 25% najwyższych stóp, a średnia jest obliczana z pozostałych 50%. Wynik ten jest publikowany jako WIBOR 3M na dany dzień.

Znaczenie WIBOR 3M w Twoim Życiu Finansowym

Zrozumienie, jak jest obliczany WIBOR 3M, może pomóc Ci lepiej zrozumieć, jak są ustalane stopy procentowe Twojego kredytu hipotecznego lub inwestycji. Wiedza ta może pomóc Ci w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji finansowych. Pamiętaj, że WIBOR 3M jest jednym z wielu wskaźników, które wpływają na Twoje finanse, więc zawsze warto być na bieżąco z najnowszymi informacjami finansowymi.

Pamiętaj, że WIBOR 3M jest jednym z wielu wskaźników, które wpływają na Twoje finanse, więc zawsze warto być na bieżąco z najnowszymi informacjami finansowymi.

5/5 - (1)

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły