Spłacony kredyt frankowy: Jak dochodzić swoich praw po spłacie?

3 minuty czytania

Spłacenie kredytu frankowego nie oznacza, że tracimy szansę na dochodzenie swoich praw wobec banku. Nawet po uregulowaniu wszystkich zobowiązań, istnieje możliwość skierowania pozwu przeciwko bankowi w celu odzyskania nadpłaconych rat i innych kosztów. W niniejszym artykule omówimy, jak można skutecznie walczyć o swoje prawa po spłacie kredytu we frankach.

Pozew po spłacie kredytu frankowego

Grono frankowiczów, którzy podjęli otwartą walkę z bankami, stale się powiększa. Nie tylko ci, którzy wciąż spłacają swoje zobowiązania, ale także osoby, które już uregulowały swoje kredyty, decydują się na skierowanie pozwu przeciwko bankowi. Wielu z nich chce uzyskać bardziej korzystne i sprawiedliwe warunki obliczania kolejnych rat, a także odzyskać nadpłacone kwoty.

Nie należy zapominać, że spłata kredytu nie usuwa niedozwolonych zapisów z umowy. Sąd ma podstawy do unieważnienia całego kredytu, tak samo jak w przypadku kredytów nadal spłacanych. Wygrana z bankiem jest bardzo prawdopodobna, ponieważ około 98% procesów kończy się korzystnym rozstrzygnięciem dla frankowiczów. Co więcej, posiadanie całkowicie spłaconego kredytu ułatwia sposób rozliczenia się z bankiem, zwłaszcza poprzez teorię dwóch kondykcji.

Klauzule abuzywne w umowie kredytowej

Ważnym aspektem składania pozwu po spłacie kredytu frankowego jest stwierdzenie obecności klauzul abuzywnych w umowie kredytowej. To właśnie te niedozwolone zapisy stanowią podstawę do unieważnienia umowy i dochodzenia roszczeń. Przy analizie umowy kredytowej warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który wskaże ewentualne klauzule abuzywne i pomoże w przygotowaniu solidnego pozwu.

Termin przedawnienia roszczeń

Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest termin przedawnienia roszczeń. W przypadku frankowiczów, którzy spłacili swoje kredyty, termin ten wynosi 10 lat. Istnieje jednak możliwość, że termin ten może być liczony od momentu, w którym frankowicz dowiedział się o niedozwolonych klauzulach w umowie. Dlatego warto skonsultować się z prawnikiem, aby ustalić konkretny termin przedawnienia roszczeń w danej sytuacji.

Odzyskiwanie nadpłaconych rat

Odzyskanie nadpłaconych rat jest jednym z głównych celów frankowiczów, którzy składają pozwy po spłacie kredytu. Kwota, jaką można odzyskać, zależy od różnicy kursów walutowych, marży, odsetek oraz prowizji związanych z kredytem. W niektórych przypadkach można odzyskać nawet kilkaset tysięcy złotych. Warto podkreślić, że banki często próbują ograniczać świadomość konsumentów i straszyć ich bezprawnymi opłatami za korzystanie z kapitału. Jednak statystyki wyraźnie pokazują, że frankowicze wygrywają ponad 98% swoich spraw.

Korzyści z złożenia pozwu po spłacie kredytu frankowego

Złożenie pozwu po spłacie kredytu frankowego ma wiele korzyści dla frankowiczów. Po pierwsze, istnieje realna szansa na odzyskanie nadpłaconych rat, odsetek, marży i prowizji. Po drugie, unieważnienie umowy kredytowej może skutkować korzystniejszymi warunkami obliczania kolejnych rat. Po trzecie, posiadanie solidnego pozwu może zmusić bank do ugody, która również może być korzystna dla frankowicza. Warto zauważyć, że nawet osoby, które spłaciły kredyt kilkanaście lat temu, wciąż mają szansę na dochodzenie swoich praw.

Jak znaleźć odpowiednie wsparcie prawne

W walce o swoje prawa po spłacie kredytu frankowego, ważne jest znalezienie odpowiedniego wsparcia prawno-finansowego. Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach frankowych może pomóc w analizie umowy kredytowej, przygotowaniu solidnego pozwu i reprezentacji przed sądem. Warto poszukać opinii i referencji dotyczących danej kancelarii, aby mieć pewność, że współpraca będzie skuteczna i profesjonalna.

Podsumowanie

Spłata kredytu frankowego nie oznacza, że tracimy możliwość dochodzenia swoich praw. Frankowicze, którzy uregulowali swoje zobowiązania, nadal mogą skierować pozwu przeciwko bankowi w celu odzyskania nadpłaconych rat i innych kosztów. Istotne jest znalezienie wsparcia prawno-finansowego, aby skutecznie walczyć o swoje prawa. Kluczowym aspektem jest wykazanie obecności klauzul abuzywnych w umowie kredytowej oraz ustalenie terminu przedawnienia roszczeń. Złożenie pozwu po spłacie kredytu frankowego może przynieść korzyści finansowe i poprawić warunki spłaty kredytu.

5/5 - (1)

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły