Koszty prowadzenia sprawy frankowej: Co warto wiedzieć?

2 minuty czytania

Wielu frankowiczów zastanawia się nad kosztami związanych z prowadzeniem sprawy frankowej. Obawy przed wysokimi kosztami często powstrzymują ich przed podjęciem działań prawnych. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom kosztów związanym z procesem sądowym oraz jak można je zminimalizować, aby chronić interesy kredytobiorców.

Koszty sądowe

Opłata od pozwu

Pierwszym kosztem, który należy uwzględnić przy wszczęciu postępowania sądowego, jest opłata od pozwu. W przypadku spraw frankowych, opłata od pozwu nie może przekroczyć kwoty 1.000 zł. Jest to bardzo korzystne dla kredytobiorców, ponieważ minimalizuje koszty początkowe związane z wniesieniem pozwu.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa

Jeśli kredytobiorca korzysta z pełnomocnika w procesie sądowym, konieczne jest uwzględnienie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Kwota tej opłaty wynosi 17 zł. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach sąd może zobowiązać obie strony do zapłaty zaliczki na koszty biegłego. Jednakże, „odfrankowienie” kredytu staje się coraz mniej popularnym sposobem rozstrzygnięcia sprawy, co zmniejsza prawdopodobieństwo poniesienia kosztów związanych z opinią biegłego.

Opłata od apelacji

Jeśli kredytobiorca przegrywa w pierwszej instancji, ma możliwość złożenia apelacji. Opłata od apelacji wynosi do 1.000 zł. W przypadku wygranej kredytobiorcy, sąd zasądza zwrot poniesionych kosztów procesu przez bank.

Koszty dodatkowe

Opłata za zaświadczenie o historii spłaty kredytu

Przed wniesieniem pozwu, kredytobiorca musi wystąpić do banku o zaświadczenie o historii spłaty kredytu. Koszt takiego zaświadczenia wynosi zazwyczaj od 100 do 300 zł. Jest to istotny dokument, który stanowi podstawę do obliczenia wysokości roszczenia.

Koszty przygotowania pozwu

Pisanie pozwu frankowego to skomplikowany proces, który wymaga uwzględnienia szczegółowego stanu faktycznego sprawy. Pozew może mieć nawet 100 stron, zawierających rozważania prawne i faktyczne. Przygotowanie takiego pozwu może trwać kilka dni. Ważne jest, aby pozwem uwzględniał wszystkie istotne elementy sprawy, aby zwiększyć szanse na sukces.

Opinia biegłego

W niektórych przypadkach, sąd może zażądać opinii biegłego celem przeprowadzenia dowodu. Koszt takiej opinii wynosi zazwyczaj od 1.000 do 2.000 zł. Jednakże, istnieje możliwość uniknięcia tego kosztu poprzez przygotowanie wyliczeń przez prywatnego biegłego przed złożeniem pozwu.

Koszty pozyskania dokumentacji z banku

Aby rozpocząć proces o unieważnienie kredytu frankowego, kredytobiorca musi wystąpić do banku o historię spłaty kredytu. Koszt pozyskania takiej dokumentacji wynosi zazwyczaj od 100 do 300 zł.

Zwrot kosztów

W przypadku wygranej sprawy frankowej, kredytobiorca ma prawo do zwrotu poniesionych kosztów procesu przez bank. Obejmuje to opłaty sądowe, skarbowe, koszty opinii biegłego oraz inne wydatki związane z procesem. W przypadku przegranej, kredytobiorca musi ponieść koszty zastępstwa adwokackiego na rzecz banku.

Podsumowanie

Prowadzenie sprawy frankowej wiąże się z różnymi kosztami, zarówno sądowymi, jak i dodatkowymi. Warto jednak pamiętać, że koszty te mogą być minimalizowane poprzez dokładne planowanie i przygotowanie sprawy. Zwrot kosztów w przypadku wygranej stanowi dodatkową korzyść dla kredytobiorcy. Przed rozpoczęciem procesu warto skonsultować się z profesjonalnym pełnomocnikiem, który pomoże ustalić ostateczne koszty i strategię postępowania.

5/5 - (1)

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły