Korzystne Zmiany Dla Frankowiczów: Kurs Franka Szwajcarskiego Najniżej od Roku

Minuta czytania

Nieustannie rozwijające się wydarzenia na rynku walutowym przynoszą dobre wieści dla osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich, zwanych frankowiczami. Kurs franka szwajcarskiego do złotego osłabia się kolejny dzień, osiągając najniższy poziom od połowy czerwca 2022 r. Zmiany te mogą także przynieść korzyści bankom, które dotychczas borykały się z problemami związanymi z kredytami frankowymi.

Kurs CHF/PLN: Tendencje i Konsekwencje

W środę, kurs franka do złotego spadł o 0,16 proc., osiągając wartość 4,52 zł za szwajcarską walutę. Od początku bieżącego roku kurs CHF/PLN spadł już o 4,4 proc., a od szczytu ustanowionego pod koniec września 2022 r. kurs spadł o 12 proc.

Dla frankowiczów, którzy w Polsce stanowią grupę około 320 tys. osób, spłacających kredyty mieszkaniowe o wartości nieco ponad 80 mld zł, obniżka wartości franka szwajcarskiego przekłada się na spadek wartości ich długu wyrażonego w złotych oraz miesięcznych rat.

Z drugiej strony, frankowicze składają masowo pozwów do sądów o nieważność umów kredytowych, co stwarza duże koszty dla sektora bankowego. W obliczu obniżającego się kursu franka, banki cieszą się z mniejszych kosztów przewalutowań, a silniejszy złoty oznacza niższą wartość hipotek frankowych po przeliczeniu na złote, co przekłada się na niższe wymogi kapitałowe banków.

Perspektywy Dla Frankowiczów: Podwyżka Stóp Procentowych i Wojna w Ukrainie

Na horyzoncie pojawiają się jednak również informacje, które mogą nie cieszyć frankowiczów. Szwajcarski Bank Narodowy prawdopodobnie podniesie koszt pieniądza o 0,25 pkt proc., do 1,75 proc., co oznacza, że frankowicze mogą spodziewać się wzrostu rat. Poza tym, obecny poziom CHF/PLN jest wyższy niż przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Końcowa ocena sytuacji na rynku walutowym jest więc mieszana. Obniżka wartości franka szwajcarskiego to z pewnością dobra wiadomość dla frankowiczów, jednak inne czynniki, takie jak wojna w Ukrainie

5/5 - (1)

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły