Koniec Getin Noble Banku: Co oznacza to dla Kredytobiorców we Frankach?

2 minuty czytania

Bankructwo Getin Noble Banku – Wstęp do Upadłości

Getin Noble Bank (GNB), jeden z kluczowych graczy na polskim rynku bankowym, został oficjalnie ogłoszony bankrutem przez Warszawski Sąd Rejonowy. Wprowadzenie do upadłości stanowi konsekwencję przymusowej restrukturyzacji, do której doszło jesienią 2022 roku. Ta decyzja wprowadza wiele niepewności i obaw, zwłaszcza dla osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich w GNB.

Getin Noble Bank – Droga do Upadłości

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku, pod nadzorem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Proces ten podzielił bank na dwie części. Część banku, która nie była odpowiedzialna za kredyty we frankach szwajcarskich, została przeniesiona do VeloBanku, nowo utworzonego banku pod egidą BFG. Tymczasem część odpowiedzialna za kredyty we frankach szwajcarskich pozostała w GNB.

BFG, pełniący rolę kuratora GNB, złożył wniosek o upadłość banku w kwietniu 2023 roku. Wniosek ten został przyjęty przez Sąd Rejonowy w Warszawie 20 lipca, oznaczając oficjalne bankructwo GNB. Mimo że BFG twierdzi, że upadłość jest normalnym etapem restrukturyzacji, eksperci prawni sugerują, że to może stanowić poważny problem dla kredytobiorców we frankach szwajcarskich.

Jakie są Konsekwencje dla Frankowiczów Getin Noble Banku?

Upadłość GNB może stanowić poważne utrudnienia dla tzw. frankowiczów, czyli osób zaciągnąwszych kredyty we frankach szwajcarskich. Według Bartosza Sierakowskiego, radcy prawnego z firmy Zimmerman Sierakowski i Partnerzy, upadłość GNB zmienia zasady gry dla tych osób. Z chwilą ogłoszenia upadłości, kredytobiorcy we frankach nie będą mogli korzystać ze standardowej drogi dochodzenia roszczeń związanych z nieważnością umowy kredytu.

Zamiast tego, będą musieli zgłosić swoje roszczenia syndykowi banku w toku postępowania upadłościowego. Kredytobiorcy muszą być czujni i obserwować stronę Krajowego Rejestru Zadłużonych, gdyż wniosek o zwrot do syndyka muszą zgłosić w ciągu 30 dni od dnia obwieszczenia w KRZ. Syndykiem Getin Noble Banku został Marcin Kubiczek.

VeloBank – Co Dalej?

W międzyczasie BFG rozpoczął proces sprzedaży 100% akcji VeloBanku, instytucji powstałej jako pomost GNB w 2022 roku. W związku z upadłością GNB, przyszłość VeloBanku wydaje się niepewna. Wiadomo jedynie, że proces sprzedaży jest planowany do zakończenia na koniec marca przyszłego roku.

Podsumowanie

Upadłość Getin Noble Banku to zdecydowanie zła wiadomość dla kredytobiorców we frankach szwajcarskich. Sytuacja ta wymaga od nich bacznej uwagi i szybkiego działania. Kredytobiorcy będą teraz musieli stawić czoła nowym wyzwaniom i niepewności związanej z upadłością banku, w którym zaciągnęli swoje kredyty. Tymczasem przyszłość VeloBanku, instytucji stworzonej jako pomost GNB, pozostaje otwarta. Będziemy obserwować te wydarzenia i informować o dalszych rozwojach sytuacji.

Oceń ten artykuł

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły