Jak wybrać dobrą kancelarię do sprawy unieważnienia i usunięcia WIBOR-u w sądzie

4 minuty czytania

Proces sądowy, w którym stajemy przeciwko bankowi nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza gdy wysuwamy roszczenia, z którymi wcześniej nie występowano. Dokładnie tak jest w przypadku postępowań prowadzonych na rzecz posiadaczy kredytów zaciągniętych w złotówkach, którzy decydują się na podważenie wskaźnika WIBOR ze swoich umów kredytowych w sądzie. Z tego powodu tak istotne jest dopełnienie wszelkich formalności, między innymi ustanowienie swojego pełnomocnika i wręczenie mu stosownego oświadczenia.

Tylko wtedy jest on w stanie reprezentować nasz interes w sposób zgodny z prawem tak, by sprawa zakończyła się z korzyścią dla nas. Każdy, kto posiada kredyt złotówkowy ze zmiennym oprocentowaniem WIBOR i rozważa pozwanie banku oraz zastanawia się, z czyich usług skorzystać, powinien rozważyć nawiązanie współpracy z jedną z kancelarii prawnych, która reprezentowała kredytobiorców w sprawach frankowych. Dysponują one bowiem potrzebnym doświadczeniem oraz znajomością specyfiki działania instytucji finansowych.

Jak wybrać kancelarię do sprawy dotyczącej umowy kredytu złotowego?

Obecnie nie brakuje tego rodzaju kancelarii, które zajmują się obsługą kredytobiorców. Najważniejsze pytanie brzmi – Czym kierować się podczas dokonywania wyboru kancelarii do prowadzenia sprawy, aby nie żałować podjętej decyzji?

Nie dajmy się zwieść szumnym zapewnieniom i obietnicom stawianym przez kancelarie adwokackie, które nierzadko pozostają bez pokrycia. Skupmy się na analizie faktów. Sprawdźmy, ile interesujące nas kancelarie wygrały już spraw przeciwko bankom. Im więcej, tym oczywiście lepiej, jednak za dolną granicę najlepiej uznać 300 postępowań sądowych.

Jest to bowiem równoznaczne z tym, że prawnicy zajmują się taką tematyką od wielu lat, a więc mają imponujące doświadczenie, które przekłada się na skuteczność. Kluczowa jest tu znajomość konstrukcji umów kredytowych, strategii obrony przyjmowanej przez większość banków a także rozwiązań, które pozwalają zapobiegać działaniom banków prowadzonych na niekorzyść klientów. Renomowane, duże kancelarie dbają również o swój wizerunek.

Zależy im na tym, by prowadzić postępowania, które są zasadne, a co za tym idzie, mogą przynieść im zwycięstwo w sądzie. Jeżeli więc nasze roszczenia nie będą miały podstaw, zostaniemy poinformowani o tym odpowiednio wcześnie. Tym samym nie narazimy się na ponoszenie dodatkowych i niepotrzebnych kosztów.

Profesjonalna, godna zaufania kancelaria działa jasno i transparentnie. Nie stroni przed publikowaniem nazwisk adwokatów odpowiedzialnych za konkretne sprawy, a także opisuje poszczególne postępowania.

Dużą efektywność przypisuje się zwłaszcza takim placówkom, które posiadają wąską specjalizację. To zrozumiałe – nic innego ich nie rozprasza i mogą w pełni poświęcić się konkretnym zagadnieniom, nieustannie doskonaląc się w ich zakresie.

Szybka i prosta weryfikacja kancelarii do pozwu o wskaźnik WIBOR

Co zrobić, by przekonać się, czy dana kancelaria rzeczywiście posiada tak duże doświadczenie jak twierdzi? Zasięgnijmy informacji na temat tego, jak długo jest obecna na rynku. Zajrzyjmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdy podmiot jest jednoosobową działalnością gospodarczą. Jeżeli mamy do czynienia ze spółką osobową, datę jej założenia odnajdziemy w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Do obu tych rejestrów uzyskamy dostęp za darmo i internetowo. Szybko, wygodnie i bez zbędnych problemów! Rozsądnie będzie zweryfikować, czy właściciel lub poszczególni wspólnicy w kancelarii są zawodowymi pełnomocnikami.

Muszą posiadać uprawnienia radcy prawnego lub adwokata, gdyż tylko wtedy mogą reprezentować interesy swoich klientów przed sądem. Tego również dowiemy się bez trudu. Wystarczy odnaleźć w Internecie rejestry osób dysponujących stosownymi tytułami. Prowadzą je Krajowa Izba Radców Prawnych oraz Naczelna Rada Adwokacka.

Nie dajmy się zwieść wyłącznie estetycznym biurom i prawniczemu językowi. Kancelarię może dziś założyć niemal każdy i nierzadko firmy, które tak się nazywają, są w rzeczywistości spółkami kapitałowymi.

To powinien być dla nas sygnał alarmowy, bowiem profesjonalni pełnomocnicy prowadzą działalność wyłącznie w formie spółek osobowych. Odpuśćmy sobie też współpracę z podmiotami, które uciekają się do licznych reklam i agresywnego marketingu.

Kancelarie WIBOR – co powinno wzbudzić naszą czujność?

Nie ryzykujmy w kwestii pozwów o WIBOR i nie powierzajmy naszych interesów kancelariom, które mają krótki staż i nie są obecne w branży od wystarczająco długiego czasu. Najlepiej przyjąć granicę, którą jest 2019 rok. To wtedy Trybunał Sprawiedliwości UE wydał swój pierwszy wyrok w polskiej sprawie dotyczącej frankowiczów. Stało się to swego rodzaju kamieniem milowym i zmieniło sposób działania kancelarii oraz orzecznictwo sądów w sprawach dotyczących kredytów frankowych. Co za tym idzie, nie warto korzystać z usług tych, które powstały po 2019 roku.

Zwracajmy uwagę na opinie dotychczasowych klientów jednak zachowajmy dozę sceptycyzmu. Zbyt duża ilość pozytywnych komentarzy, zwłaszcza publikowanych w Internecie i w krótkich odstępach czasu, powinna wzbudzić naszą podejrzliwość i czujność.

Podobnie jak intensywna promocja w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Renomowane, godne zaufania podmioty, które oferują usługi na najwyższym poziomie zdecydowanie nie działają w taki sposób.

Oceń ten artykuł

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Najnowsze artykuły