Jak Uwolnić się od Kredytu Frankowego: Poradnik dla Frankowiczów

2 minuty czytania

Kredyt frankowy, który początkowo był przedstawiony jako oferta ze stabilną i niską ratą, po latach stał się dla wielu kredytobiorców prawdziwą zmorą. Bezskuteczne obietnice ustawodawcy o rozwiązaniu problemu skłoniły wielu „Frankowiczów”, czyli posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich, do wzięcia spraw w swoje ręce. Tysiące z nich pozwały swój bank, poszukując sposobu na uwolnienie się od comiesięcznych rat i hipoteki.

Kilka lat temu kredyty powiązane z CHF były przedstawiane jako idealne rozwiązanie dla konsumentów. Znaczna ilość kredytobiorców uwierzyła w obietnice doradców bankowych o minimalnym ryzyku zmiany kursu waluty i niższych ratach w porównaniu do standardowego kredytu w PLN. Niestety, rzeczywistość okazała się o wiele mniej różowa.

Niewłaściwe Praktyki Banków i Skutki dla Kredytobiorców

Dziś wiemy, że około 700 000 kredytobiorców, którzy zdecydowali się na kredyty indeksowane lub denominowane walutą CHF, nie byli w pełni informowani o mechanizmach waloryzacyjnych i możliwych wahaniami kursu franka szwajcarskiego. Co gorsza, banki miały swobodę w kształtowaniu tzw. tabel kursowych, co prowadziło do przeliczeń pomiędzy walutami PLN i CHF. Wielu konsumentów wpłaciło do banku kwoty wielokrotnie przekraczające wartość środków, które początkowo otrzymali. Wciąż jednak perspektywa spłaty ich zobowiązania jest odległa.

Wielu Frankowiczów, nie godząc się na taki stan rzeczy, wystąpiło do sądu z pozwem przeciwko bankowi o stwierdzenie nieważności umowy. W rezultacie, niektórzy z nich nie muszą już płacić kolejnych rat, uwolnili się od hipoteki, a bank został zobowiązany do oddania wpłaconych na poczet spłaty zobowiązania kwot.

Możliwość Uwolnienia się od Zobowiązań Frankowych

Aktualne orzecznictwo sądów w tzw. sprawach frankowych jest bardzo korzystne dla konsumentów. Sądy stwierdzają istnienie klauzul abuzywnych w umowach indeksowanych i denominowanych, które są związane z mechanizmem przeliczeniowym kredytu tworzonym przez banki. W wielu przypadkach prowadzi to do upadku zobowiązania, a kredytobiorca zostaje uwolniony od zobowiązań i nie musi płacić kolejnych rat. Dochodzi wówczas do wzajemnego rozliczenia między stronami umowy.

Eksperci w prawie bankowym sugerują, że coraz więcej osób decyduje się na sądową drogę przeciwko bankom. Na czas procesu sądy często zezwalają kredytobiorcom na to, aby nie musieli oni płacić bieżących rat swojego zobowiązania, wydając tzw. postanowienie o zabezpieczeniu powództwa.

Mimo licznych zapowiedzi politycznych, polski ustawodawca nie zdecydował się dotąd na systemowe rozwiązanie problemów setek tysięcy Frankowiczów. Jedyną drogą do uwolnienia się od kredytu frankowego jest złożenie do sądu pozwu o stwierdzenie nieważności umowy kredytu oraz o zwrot bezpodstawnie pobranych przez bank rat. Obserwując jednak orzecznictwo sądów, można stwierdzić, że wielu konsumentów ma szansę wygrać z bankiem i unieważnić swój kredyt.

Kredyty Frankowe – Doświadczenie Cennym Nauczycielem

Niewątpliwie sytuacja związana z kredytami frankowymi to ważna lekcja zarówno dla kredytobiorców, jak i dla banków. Wciąż czekamy na systemowe rozwiązanie, które przyniesie ulgę tysiącom Frankowiczów. Póki co, wielu z nich ma nadzieję na uwolnienie się od ciężaru kredytu za pośrednictwem sądów. Zawierając umowy kredytowe, warto pamiętać o konieczności zapoznania się z każdym szczegółem, szczególnie jeśli kredyt jest denominowany lub indeksowany do waluty obcej. Pamiętajmy: jesteśmy odpowiedzialni za nasze finanse. Zawsze warto skonsultować się z niezależnym ekspertem przed podjęciem decyzji, która może wpływać na nasze życie przez wiele lat.

5/5 - (1)

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły