Jak się przygotować do podpisania umowy z kancelarią o unieważnienie kredytu we frankach?

6 minuty czytania

Podobnie jak po wyroku TSUE z 2019 roku, który dotyczył kredytu frankowego państwa Dziubak, również po dwóch czerwcowych, istotnych dla Frankowiczów orzeczeniach Trybunału, rynek usług prawnych dosłownie przeżywa rozkwit. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe podmioty, kancelarie prawne i innego rodzaju spółki oferujące wsparcie w sprawach związanych z umowami frankowymi. Co ciekawe nie oznacza to jednak, że łatwiej jest znaleźć profesjonalną kancelarię, która na co dzień wspiera swoich klientów w dochodzeniu do unieważnienia umów frankowych na drodze sądowej. Agresywny marketing, którym nie mogą posługiwać się tradycyjne kancelarie, sprawia, że coraz częściej trafia się na oferty pseudokancelarii i firm odszkodowawczych niż na te renomowane. Warto więc poznać listę kroków, które warto podjąć jeszcze przed zawarciem umowy z kancelarią frankową, aby uniknąć poważnych komplikacji.

1. Wybierz specjalistyczną kancelarię prowadzoną przez adwokatów lub radców prawnych

Reprezentacja klienta w sądzie może być realizowana wyłącznie przez profesjonalnego pełnomocnika. Będzie to więc adwokat lub radca prawny. Zawód prawniczy regulowany jest bowiem odpowiednimi przepisami, które wymagają od adwokatów i radców prawniczych zdobycia określonych kwalifikacji oraz zdania państwowego egzaminu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nie da się ukryć, że jest to długi proces. Obejmuje on 5-letnie studia prawnicze oraz 3-letnią aplikację. Ta droga do zawodu może być wymagająca, ale nie da się ukryć, że tylko taka ścieżka zapewnia wysoki standard świadczonych przez radców czy adwokatów usług, co przekłada się na zapewnienie klientom właściwej ochrony już podczas trwających procesów. Profesjonalni pełnomocnicy muszą także posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC na wypadek ewentualnych szkód wyrządzonych klientowi. Prawnicy zatrudnieni przez pseudokancelarie, firmy odszkodowawcze i inne podmioty nie muszą spełniać tego warunku. Wybierając taką kancelarię, narażamy się więc na znaczne ryzyko, które może generować finansowe kłopoty. Pseudokancelarie często zatrudniają niedoświadczonych prawników, którzy nie ukończyli aplikacji adwokackiej lub radcowskiej, a czasami nawet studentów prawa. Istnieje także ryzyko, że taka firma ogłosi upadłość lub po prostu zakończy działalność, pozostawiając klientów bez wsparcia prawnego.

2. Sprawdź doświadczenie kancelarii w obszarze spraw frankowych

Prokonsumenckie wyroki TSUE odnoszące się do spraw frankowych spowodowały wzrost liczby podmiotów i kancelarii, które oferują swoje usługi kredytobiorcom. Jednak sukces w sądzie w dużej mierze zależy od doświadczenia prawnika w prowadzeniu sporów z bankami dotyczących kredytów w CHF. Dlatego kluczowe jest sprawdzenie tego, ile lat doświadczenia ma dana kancelaria w obszarze spraw frankowych, a także ile korzystnych wyroków ma na swoim koncie. Warto przeanalizować stronę internetową kancelarii, gdzie często można znaleźć bazę wyroków i opis ich pracy.

Renomowane kancelarie publikują skany wyroków oraz informacje o przebiegu postępowań, podając nazwiska prawników odpowiedzialnych za dane sprawy. To pozwala na zweryfikowanie, czy kancelaria opisuje swoje rzeczywiste sukcesy, a nie chwali się cudzymi osiągnięciami. Taka zła praktyka często jest stosowana przez mniej doświadczone kancelarie oraz pseudokancelarie.

Warto również sprawdzić, kiedy kancelaria opublikowała pierwsze informacje na swojej stronie dotyczące wygranych spraw frankowych. Najlepsze kancelarie frankowe działają już od około 10 lat i mogą pochwalić się setkami wygranych spraw frankowych, w tym wieloma prawomocnymi.

To są kancelarie, które zwyciężały w sądach ze wszystkimi bankami i unieważniały nawet najtrudniejsze do podważenia umowy kredytowe.

Najlepsze kancelarie frankowe mają obecnie już na swoim koncie ponad 1000 korzystnych dla swoich Klientów wyroków w sprawach frankowych!

3. Wybierz korzystną finansowo ofertę na podstawie analizy kosztów obsługi prawnej

Doświadczenie to kluczowa sprawa, ale koszty obsługi prawnej również są ważne. Porównanie ofert kilku kancelarii może pomóc w wyborze najlepszej opcji. Poproś o wycenę sprawy na piśmie lub mailowo przed podpisaniem umowy. Przeczytaj projekt umowy zlecenia obsługi prawnej, w którym powinny być jasno określone wszystkie istotne kwestie, zwłaszcza dotyczące wynagrodzenia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla frankowiczów jest stałe wynagrodzenie, które jest precyzyjnie określone w umowie. Warto jednak uważać na oferty, które łączą opłatę wstępną z premią za sukces w przypadku wygranej sprawy sądowej. Konkretna kwota opłaty wstępnej powinna być podana z góry, a premia za sukces jako procent od uzyskanej korzyści. Oferty z zerową lub bardzo niską opłatą wstępną oferowane tylko przez pseudokancelarie mogą być pułapką, która jawi się pozornie korzystnie. Po wygranej sprawie koszty mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych, co może spowodować poważne komplikacje finansowe. Dodatkowe opłaty, np. za udział prawnika w rozprawach czy dojazd do sądu oraz za sporządzenie pism procesowych, mogą być kolejnym zbędnym obciążeniem, które w rezultacie złoży się na sporą sumę. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przeanalizować umowę pod kątem tych kosztów i zrozumieć, czy są one opłacalne.

4. Sprawdź, kto pobiera koszty zastępstwa procesowego w projekcie umowy

Niektóre kancelarie frankowe zawierają w umowach klauzulę, która umożliwia im pobieranie kosztów zastępstwa procesowego zasądzonego na rzecz klienta przez sąd. Warto pamiętać, że w większości przypadków frankowicze wygrywają swoje sprawy, co oznacza, że banki muszą zwracać im te koszty. Jednak wysokość tych kosztów jest określana według stawek ryczałtowych ustalonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a nie na podstawie rzeczywistych kosztów obsługi prawnej. Dla przykładu, w przypadku wygranej sprawy frankowej w I instancji sprawy o wartości do 200 tysięcy złotych, koszty zastępstwa procesowego wynoszą 5,4 tysiąca złotych. Dla spraw o wyższej wartości, ale do 2 milionów złotych, stawka ta wynosi 10,8 tysiąca złotych. Dodatkowo klient, który odniósł zwycięstwo ma prawo do zwrotu kosztów za II instancję, w wysokości 50% lub 75% stawki, w zależności od sądu. Koszty zastępstwa procesowego mogą częściowo zrekompensować klientowi poniesione koszty przeznaczone na usługi świadczone przez prawnika, o ile umowa z kancelarią nie przewiduje inaczej. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, jakie zapisy umowy odnoszą się do tych kosztów.

5. Upewnij się, że kancelaria lub prawnik mają wykupione odpowiednie ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) może być istotne w przypadku popełnienia przez prawnika błędu lub dopuszczenia się zaniedbania, które spowodują szkodę dla klienta. Profesjonalni pełnomocnicy, czyli adwokaci i radcy prawni, są zobowiązani do posiadania takiego ubezpieczenia, co zwiększa bezpieczeństwo klienta. Zanim podpiszesz umowę, zapytaj więc o wysokość sumy ubezpieczenia OC prawnika lub całej kancelarii. Dodatkowo sprawdź, czy umowa nie zawiera zapisów ograniczających odpowiedzialność prawnika za błędy. Nie wyrażaj zgody na upoważnienie kancelarii frankowej do odbioru zasądzonych należności od banku. Analizując projekt umowy z kancelarią frankową, zwróć uwagę, czy nie przewiduje on pełnomocnictwa dla kancelarii lub konkretnego prawnika do odbioru zasądzonych kwot od banku, które przysługują ci jako klientowi w przypadku wygranej sprawy. Należy unikać takich upoważnień, ponieważ może to prowadzić do problemów w przypadku restrukturyzacji lub upadłości kancelarii. Istnieje ryzyko opóźnień w odzyskaniu pieniędzy lub trudności w egzekwowaniu należności. Warto być czujnym i sprawdzić, czy umowa nie zawiera takich zapisów.

Podsumowanie

Wybierając kancelarię frankową do obsługi spraw związanych z umowami kredytowymi zawierającymi klauzule abuzywne, warto kierować się doświadczeniem takiej kancelarii, klarownością umowy i uczciwością w kwestiach finansowych. Unikajmy ofert, które wydają się zbyt korzystne, a jednocześnie zbyt mało profesjonalne. Dbałość o te aspekty może pomóc uniknąć poważnych tarapatów w trakcie procesu rozpatrywania sprawy frankowej.

5/5 - (1)

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły