Eksplodująca liczba pozwów kredytobiorców CHF: Co zmieniło się w 2023 roku?

Minuta czytania

Rok 2023 przyniósł istotne zmiany dla kredytobiorców frankowych. Istotną rolę w tym względzie odegrało zdecydowane zwiększenie liczby osób decydujących się na podjęcie ryzyka i wnoszenie pozwów przeciwko bankom. Można zauważyć, że rok 2023 był istotnym punktem zwrotnym dla wielu osób związanych z kredytami CHF, a dane zebrane przez Związek Banków Polskich z kwietnia 2023 roku świadczą o znacznym wzroście liczby skierowanych do sądu spraw.

Rekordowa liczba pozwów i decyzja TSUE

Rok 2023 obfitował w zaskakujące statystyki. Z raportów wynika, że w kwietniu 2023 roku toczyło się aż 130 tysięcy spraw związanych z kredytami frankowymi. Co ciekawe, stanowiło to prawie 40% z 330 tysięcy czynnych umów kredytowych. Z drugiej strony, tylko 40 tysięcy osób zdecydowało się zawrzeć ugodę z bankiem w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku.

Niewątpliwie rosnąca liczba osób składających pozwy przeciwko bankom pokazuje dynamiczny rozwój sytuacji. W pierwszym kwartale 2023 roku liczba nowych pozwów wyniosła ponad 18,3 tysiąca – to o 13,6% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Pomimo rosnącej liczby spraw w polskich sądach, czas oczekiwania na wyrok systematycznie maleje. Wydaje się, że sądy coraz efektywniej radzą sobie ze skomplikowanymi kwestiami dotyczącymi kredytów frankowych, a sędziowie zdobywają coraz większą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

Rok 2023 przyniósł również decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), która była kluczowa dla osób z kredytami CHF. W czerwcu 2023 roku Trybunał po raz kolejny poparł kredytobiorców, ujawniając, że to nie banki, ale kredytobiorcy, mają prawo ubiegać się o rekompensatę finansową.

2023 – rok przełomu dla kredytobiorców CHF

Biorąc pod uwagę powyższe, 2023 rok okazał się być bardzo dobrym czasem dla tych, którzy zdecydowali się na podjęcie kroków prawnych przeciwko bankom. Wzrost liczby pozwów składanych przez kredytobiorców CHF, skrócenie czasu oczekiwania na wyrok, a także korzystne dla kredytobiorców decyzje TSUE, wszystko to tworzy korzystny obraz sytuacji.

Należy jednak pamiętać, że decyzja o złożeniu pozwu przeciwko bankowi jest poważnym krokiem i powinna być podjęta po starannym rozważeniu wszystkich aspektów sytuacji. Skonsultowanie się z odpowiednią kancelarią prawna może okazać się niezbędne dla zapewnienia wsparcia na każdym etapie postępowania. Zatem, jeżeli jesteś kredytobiorcą CHF, rok 2023 może okazać się kluczowym momentem w twoim procesie walki o sprawiedliwość.

Oceń ten artykuł

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Najnowsze artykuły