Czy WIBOR zmaleje?

2 minuty czytania

Pytanie o obniżkę oprocentowania kredytów złotówkowych, zwłaszcza tych opartych na zmiennym oprocentowaniu, pojawia się bardzo często, i choć początkowo WIBOR-u nie zatrzymała nawet decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pauzie w cyklu podwyżek stóp procentowych, to dziś widać delikatne „światełko w tunelu”.

Najpierw pandemia koronowirusa, a potem agresja Rosji na Ukrainę, doprowadziły do globalnego kryzysu, efekt jest więc taki, że dziś mierzymy się z najwyższą od lat inflacją, żeby więc nad nią zapanować, Rada Polityki Pieniężnej zaczęła systematycznie podnosić stopy procentowe, i w taki oto sposób, z rekordowo niskiej stopy referencyjnej, doszliśmy do rekordowo wysokiej głównej stopy procentowej.

Przeczytaj artykuł: Dlaczego WIBOR rośnie?

Podwyżka stóp procentowych najmocniej daje się we znaki osobom, które stosunkowo niedawno zaciągnęły kredyt hipoteczny, i choć kredytobiorcy mogą skorzystać z tzw. wakacji kredytowych, czyli z zawieszenia płatności kilku rat kredytu, to nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ miesięczna rata kredytu pochłania ponad połowę domowego budżetu.

W teorii, podwyżka stóp procentowych nie jest równoznaczna ze wzrostem oprocentowania według wskaźnika WIBOR, ponieważ stawka WIBOR ustalana jest w oparciu o inne parametry i w inny sposób, w praktyce jednak, gdy Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, to natychmiast rośnie również WIBOR.

Co ciekawe, WIBOR wydaje się być podatny przede wszystkim na wzrosty stóp, jednak o stabilizację już mu trudniej, ponieważ nawet, gdy stopy procentowe przestały rosnąć (ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu 2022 roku i od tamtej pory Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na kolejne działania w tym zakresie), to jeszcze miesiąc później, na przełomie października i listopada, WIBOR osiągnął poziom najwyższy od 20 lat, czyli ciągle rósł.

Dla kredytobiorców oznaczało to, że raty kredytów będą jeszcze wyższe, a przez to i problemów przybędzie. Na spłatę kredytu aktualnie wiele osób nie stać, zaskakujące było jednak to, że nagle WIBOR zaczął spadać, choć stopy procentowe nadal utrzymują się na tym samym poziomie. Obecnie obniżka WIBOR nie jest duża i dla kredytobiorców nie przyniesie ona diametralnej zmiany, jednak istotne jest to, że WIBOR wreszcie wykazał tendencję spadkową, która jeśli się utrzyma, w perspektywie kilku miesięcy przyniesie kredytobiorcom ulgę i obniży miesięczne raty do spłaty.

Czy stawka WIBOR spadnie?

Rozważania na temat tego czy WIBOR rzeczywiście zmaleje są jednak bardzo trudne, gdyż sytuacja jest bardzo dynamiczna, a inflacja nie odpuszcza i Rada Polityki Pieniężnej w każdej chwili może podjąć decyzję o kolejnej podwyżce.

Optymizmem nie napawają również informacje płynące z rynków finansowych, które przewidują, że wysokie stopy procentowe zostaną z nami nawet przez najbliższe 2 lata, więc choć obecnie WIBOR troszeczkę spadł, to o tendencji spadkowej i stabilizacji nie może być jeszcze mowy. WIBOR może więc sprawić jeszcze sporo niespodzianek, nic dziwnego więc, że kredytobiorcy coraz częściej pozywają banki o WIBOR, skoro istnieją ku temu podstawy.

5/5 - (2)

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Najnowsze artykuły