Co to jest WIBOR?

2 minuty czytania

WIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym, czyli innymi słowy, to oprocentowanie po jakim jeden bank jest w stanie pożyczyć środki innemu bankowi. Wskaźnik WIBOR nie jest nowością, stosowany jest od blisko 30 lat, gdy więc klient banku decydował się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego w polskiej walucie o zmiennym oprocentowaniu, to otrzymywał kredyt, który oprocentowany był właśnie według stawki WIBOR. Wskaźnik referencyjny WIBOR najczęściej jest wyznaczany dla terminów trzech (WIBOR 3M) i sześciu miesięcy (WIBOR 6M), co oznacza, że wysokość raty kredytu jest wyznaczana/aktualizowana, co trzy lub co sześć miesięcy.

Jak określa się wysokość wskaźnika WIBOR?

By określić wysokość WIBOR-u, banki podają stawki oprocentowania w ujęciu rocznym, po jakich są gotowe złożyć depozyt. Dane podawane są o godzinie 11.00 każdego dnia roboczego, a wyznaczając wskaźnik oprocentowana wyliczana jest z tych danych średnia arytmetyczna, z pominięciem oczywiście wartości skrajnych.

Proces wyznaczania WIBOR określany jest fixingiem WIBOR i jest szczegółowo regulowany przez Regulamin Fixingu stawek referencyjnych WIBID i WIBOR. Administratorem stawek WIBID i WIBOR do czerwca 2017 r. było Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska, natomiast nowym administratorem stawek WIBID i WIBOR jest GPW Benchmark S.A.

Przeczytaj artykuł: Kto ustala WIBOR?

Czy stawka WIBOR jest obiektywna?

Wydawać by się więc mogło, że WIBOR to wskaźnik obiektywny, a sposób jego ustalania nie daje żadnych możliwości manipulacji, gdy jednak w wyniku inflacji Rada Polityki Pieniężnej zaczęła podnosić główną stopę procentową, WIBOR nie został obojętny na takie działania, zaczął bowiem bardzo szybko rosnąć, a skutek tego wzrostu najboleśniej odczuli kredytobiorcy zadłużeni w złotówkach, których kredyty oprocentowane są według zmiennego wskaźnika.

Trudna sytuacja kredytobiorców doprowadziła do tego, że WIBOR-owi zaczęli bardzo uważnie przyglądać się prawnicy u których zadłużeni w złotówkach poszukiwali pomocy, efekt tych działań doprowadził natomiast do składania pozwów przeciwko bankom, właśnie z powodu WIBOR-u w umowie.

Pełnomocnicy kredytobiorców kwestionują przede wszystkim sposób ustalania wysokości stawki WIBOR, gdyż choć teoretycznie wskaźnik ten wyznaczany jest zgodnie z Regulaminem, to problem polega na tym, że transakcji na rynku międzybankowym praktycznie nie ma, banki więc zamiast danych rzeczywistych, podają dane szacunkowe, co w żaden sposób nie może być miarodajne. Na wysokim WIBORZE zarabiają banki, a jednocześnie to od banków zależy jak wysoki będzie wskaźnik służący do ustalania oprocentowania kredytów złotówkowych, w takiej sytuacji trudno zatem uwierzyć, że WIBOR nie jest sztucznie zawyżany.

Ponadto, w momencie, gdy banki oferowały klientowi kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, praktycznie żaden bank nie informował konsumenta o ryzyku związanym z zaciągnięciem kredytu o takim rodzaju oprocentowania i nie przedstawiał symulacji wpływu stawki na wysokość raty kredytu, gdy WIBOR drastycznie wzrośnie, więc to teraz powoduje, że zapisy dotyczące zmiennego oprocentowania kredytu uznawane są za niedozwolone postanowienia umowne.

Oceń ten artykuł

Finews

Mamy wieloletnie doświadczenie w śledzeniu i wspieraniu spraw kredytobiorców. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i pomocy dla tych, którzy walczą o swoje prawa z bankami w sądzie. Dołączcie do naszej społeczności i razem budujmy świadomość swoich praw.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Najnowsze artykuły